Kompiuterio įsigijimas. III dalis. Stacionarus. Išoriniai įrenginiai

Šis skyrius skirtas tiems, kas visgi nusprendė įsigyti stacionarų kompiuterį. Bet kuriuo atveju, aš manau, kad tiems kas nelaksto su kompiuteriu po visą mišką ir pinigai nelabai drasko kišenę / piniginę, tai yra tikrai geras pasirinkimas.

Pirkdami stacionarų kompiuterį, Jums paprastai iškils daugiau įvairių klausimų, nes vietoj vienos dėžutės, kaip nešiojamo kompiuterio atveju, Jūs gausite:

 • Kompiuterio dėžę, kuri +/- sudarys 60-70% nuo planuojamo biudžeto;
 • Monitorių, kurio kaina svyruos 20-30% nuo kompiuteriui skirto biudžeto;
 • Klaviatūrą ir pelytę, kuriai išleisite apie ~5% biudžeto;
 • Kogero dar ir kolonėles. Joms įsigyti taip pat numatykite ~5% biudžeto lėšų.

* procentinis išdėstymas tiesiog orientacinis, o ne….

Gali būti ir kitokių dėžučių, tad neįsigąskite :-). Kiekvienam daiktui bus reikalingas sprendimas, kurį ir teks priimti ir taip arba didinti arba mažinti sugalvotą biudžetą.

 Monitorius

Šis pasirinkimas kiek sudėtingesnis, bet ne pats sudėtingiausiais. Visgi 20-30% biudžeto pinigų būtent atiteks kompiuterio monitoriui. Tai bus vienas iš nedaugelio elementų, kurie bus matomi ir pagal tai, kai kurie „profai“ nustatinės kompiuterio gerumą. Iš esmės jam įsigyjant reikės nuspręsti kokio dydžio jis Jums reikalingas. Jei pagalvojote apie kineskopinį monitorių – tai iškart nuvilsiu – tokio vargu ar pavyks gauti… Tad teks rinktis iš LCD tipo. Renkantis, paprastai galvojant, kuo didesnis, tuo geriau. Bet čia neapsigaukite, kainą sudaro ne tik dydis, bet ir tokie elementai:

 • Monitoriau dydis ir tipas. Su dydžiu pakankamai viskas aišku. Jis matuojamas coliais ir iš esmės kuo daugiau, tuo įdomiau. Su tipu kiek sudėtingiau: būna paprastas(beveik kvadratinis) ir Wide tipo(kai kurie gamintojai prie monitoriaus pavadinimo dažnai prideda raidelę „w“; iš esmės tai stačiakampiai monitoriai ale pritaikyti filmams(19:6) ir dar nežinau kam žiūrėti); Palengvinimui, šiai dienai ne „w“ tipo iš esmės sunku už įkandamą kainą nusipirkti.
 • Ekrano taško dydis – čia stenkitės, kad skaičiukas būtų kuo mažesnis;
 • Maksimali skiriamoji geba. Na normaliems žmonėms paprastai užtenka ir 1024×768, bet atminkite, kad didėjant ekrano dydžiui, paprastai šiuos skaičiukus didinsite(pvz. šiuo metu naudodamas 20 colių monitorių, jame nusistačiau 1600×1200 gebą; 19 colių „w“ tipo monitoriuje naudoju 1440xXXX gebą); Jei jau žinote kokia geba dirbsite, tai tiesiog pasižiūrėkite ar prie jos paminėtas dažnis >60Hz(60Hz rėžimas jums tiesiog vargins akis…).
 • Ryškumas. Šitoje vietoje įvairūs gamintojai savaip gudrauja. Iš esmės šitas parametras turėtų pasakyti, kiek jūsų juoda spalva bus juoda :-) :-) Ir kokia tikimybė įžiūrėti tai, kai saulutė už nugaros šviečia… Tik, jei turite tokio pačio gamintojo monitorius, tai tik tada lyginkite ryškumus.
 • Reakcijos laikas(kiek laiko pataps juodas ar pan.) – čia vėlgi susiduriame su gudravimu. Paprastai, galvojant, kuo mažesnis skaičiukas, tuo geriau. Praktiškai, jei nežaisite žaidimų, tai skirtumo nepajusite. Turėkite omenyje, kad jei imsite monitorių su TV funkcija, šis skaičiukas bus kiek didesnis nei be TV.

Taip pat svarbu žinoti:

 •       …kai kurie monitoriai būna su kolonėlėmis!
 •       …kai kurie monitoriai turi TV funkciją!
 •       …kai kuriuos monitorius galite kabinti ant sienos!
 •       Jei renkatės pigesnį variantą, atkreikite dėmesį į monitoriaus išėjimus/lizdus. Esmė, kad jei vaizdo plokštė turės DVI jungtį, o monitorius tik paprastą, tai teks ieškoti „perechodo“!
 •       Jei jums monitoriaus dizainas nesvarbus, tai imkite senesnės serijos to pačio gamintojo monitorių, nes gamintojas nori tokius išparduoti, tad už tas pačias funkcijas mokėsite mažiau(galioja LG, Samsung ir kitiems gaminiams)!

Šiaip visgi pasakysiu taip, apie monitoriaus pirkimą – „geriau vieną kartą pamatyti kaip rodo / atrodo, nei visokius parametrus paskaityti…“

Klaviatūra ir pelytė

Šis pasirinkimas bus vienas iš lengvesnių. Imant klaviatūras, kaina iš esmės priklauso nuo:

 • ar yra papildomų klavišų?
 • jungties tipo;
 • gamintojo pavadinimo;
 • klavišų „minkštumo“. T.y. jei pasivaikščiosite, tarkim, ekspertų parduotuvėje ir pabandysite paspaudinėti klaviatūras, turėtumėte išgirsti skirtumą: vienas klaviatūros tarsi baršką, kitos yra žymiai tylesnės.

Perkant pelytę, paprastam žmogui iš šio kompiuterinio įrenginuko reikia dviejų mygtukų ir ratuko viduryje, kad „scrolinti“ galėtų, bet pelytės kaina susideda ne tik iš tokio noro. Jos vertinamos:

 • jungties tipu;
 • ergoniškumu/ mažumu ir pan. (čia jau kaip kam patogiau; vieni vertina senobinį variantą, kiti lyg ir sako, kad patogiau kai nykštys turi savo vietą… kitiems patinka mažytės pelytės… dar kai kam, kad pelytėje pritaisyta dar X mygtukėlių, kurie ale labai patogūs žaidžiant… aš šį punktą pavadinčiau „skoniu“);
 • Veikimo principu: pigiausios – optinės, kiek brangesnės ir labiau orientuotos į žaidėjus – lazerinės.
 • Kaip bebūtų keista, jos taip pat turi ir tokį punktą kaip rezoliucija(pvz. 800dpi). Iš esmės skaičiukas apibrėžia kaip tiksliai pelė juda stumdant. Čia galioja jau senoji taisyklė – kuo daugiau, tuo geriau. Bėda tik ta, kad ne visi pardavėjai tokius dalykus nurodo.

Taigi iš esmės iš ko kaina susideda žinot, bet kaip taisyklė renkantis prekes šiame punkte, paprastai pagrindinis dalykas – kad patiktu vizualinis tiek klaviatūros, tiek ir pelytės išpildymas. Visa kita…. deja, nublunka. Bet nors kiek pabandom palengvinti:

 1. Ar jus domina variantai su laidais?
 2. Ar jus domina belaidžiai variantai?

Pirmuoju atveju reiktų pasitikrinti, ar išsirinktoji pagrindinė plokštė kompiuteryje turės tuos lizdus, kokių jums reikia. T.y. klaviatūros ir pelės prijungimas galimas tiek USB jungtimis, tiek PS2 jungtimis. Jei nesate tikri, geriau pasirinkti USB jungtį. Ji paprastai būna visuose kompiuteriuose. Bet, atminkite, kad nežinojimas jums kainuos šiek tiek daugiau!

Antruoju atveju,  primygtinai siūlau imti komplektą. Kai kurie gamintojai sukomplektuoja ir pelytę ir klaviatūra į tokius rinkinius. Taip gaunamas vienas laidas į kompiuterį(vienas „reciever‘is) ir vienas užimtas USB(kartais PS2). Taip pat  ir vienas dizainas… Man asmeniškai labiau patinka tiek klaviatūra, tiek pelytė galima naudoti AA ar AAA tipo elementus(nors peržvelgus, ką siūlo LT, atrodo net kitokių ir nėra), nes tokių elementų buitinius kroviklius kogero turite.

 Kolonėlės

Apie jas šnekėti labai nenoriu. Mat meškinams paprastai vaikystėje įvyksta buitinė trauma, kai koks kitas meškinas ant ausies užlipa… Tad… :)

Renkantis pigesnį kompiuterį, ar optimalų ties apatine kainos riba, jums turės tikti 2.0 sistemos kolonėlės(tokios 2 mažytės kolonėlės prie monitoriaus…), jei visgi esate išrankesni, arba tiesiog mėgstate Pop ir pan. stiliaus muziką, tai maž pradėkite dairytis nuo 2.1 iki 5.1 tipo kolonėlių(pirmu atveju – 2 mažytės kolonėlės ir 1 „basavykas“, antru 5 mažos ir 1 „basavykas“(5.1 rekomenduočiau tiem, kas klausys ne mp3 ar žiūrės normalios kokybės DVD)). Kolonėlių kaina priklauso nuo to, iš ko jos pagamintos bei nuo atkuriamo dažnio diapazono(ta pati taisyklė..). Svarbu(iš asmeninės patirties) – įsitikinkite, kad „basavykas“ reguliuojasi atskiru ratuku/ reguliatoriumi!

Dabar visi draugiškai pasidarom arbatėlės. Įsidedam medaus. Pasiimam po meduolį… ir pailsim nuo kompo. Pasižiūrim pro langą… gražiai sninga? Ką kaimynai veikia? Nagrinėjam vaizdelius tol, kol baigsit gerti arbatėlę… – sveikatingumo nukrypimas.

(laukiam tęsinio)

Comments are closed.